5 najczęstszych błędów przy wyborze materaca

Wybór materaca to istotny krok ku poprawie jakości swojego wypoczynku. Jednakże często okazuje się, że zakup odpowiedniego produktu nie jest tak łatwy, a podczas poszukiwań materaca wielu z nas popełnia znaczące błędy wpływające na nasz późniejszy sen. Niektóre decyzje mogą prowadzić do niewygody, problemów zdrowotnych i dodatkowych kosztów. Pamiętajmy, że zakup podłoża do snu to inwestycja we własne zdrowie na wiele lat, dlatego też warto mieć świadomość najczęściej popełnianych błędów przy wyborze materaca. Oto lista rzeczy, których powinniśmy unikać.

Kupowanie materaca z polecenia

W wielu przypadkach decydujemy się na zakup konkretnego produktu, dlatego że znajomy czy bliski nam go polecił. Musimy jednak wiedzieć, iż nie zawsze możemy kierować się tą zasadą. Produkt odpowiedni dla kogoś może nie spełniać naszych osobistych wymagań i preferencji. Nie inaczej jest w przypadku akcesoriów sypialnianych - jednym z najczęstszych błędów przy zakupie materaca jest sugerowanie się opinią innych konsumentów. Oczywiście pozytywna recenzja konkretnego produktu upewnia nas w tym, że cechuje się on dobrą jakością, jednakże nadal powinniśmy pamiętać, że jest to jedynie subiektywna ocena. Wszelkie polecenia należy traktować z dystansem i nie zakładać od razu, iż dany materac sprawdzi się nam równie doskonale. Waga, wzrost, preferowana pozycja snu czy problemy zdrowotne - to wszystko decyduje o tym, jak wypoczywa się nam na konkretnym podłożu. Przykładowo model średnio twardy jest idealnym wyborem dla osoby o wadze 80 kg. Jeżeli masa naszego ciała wynosi 100 kg i zdecydujemy się na zakup tego samego produktu, możemy się rozczarować - taki materac z dużym prawdopodobieństwem będzie dla nas za miękki, a my będziemy się zapadać w jego wypełnieniu. Każdy z nas posiada subiektywne odczucie komfortu i odmienne preferencje odnośnie np. właściwości higienicznych materaca. Polecenia można wziąć pod uwagę, ale jednocześnie należy uwzględnić poprawkę na różnice w budowie ciała oraz osobiste potrzeby. Decyzja o zakupie materaca nie powinna być również podejmowana pod wpływem namowy czy w pośpiechu.

Wybór zbyt twardego materaca

Panuje powszechne przekonanie, że jedynie twarde materace są odpowiednie dla naszego zdrowia i jakościowego snu. Czy tak jest w rzeczywistości? Niekoniecznie. Wybór zbyt twardego modelu to kolejny błąd przy zakupie materaca do łóżka. Tak dobrane podłoże może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych i zmniejszać komfort snu, a więc efekt jest odwrotny do oczekiwanego. Obecnie na rynku dostaniemy nie tylko materace bardzo twarde i miękkie - wybór jest duży, a twardość produktu powinna być dostosowana do osobistych potrzeb. Oczywiście znaczenie mają tutaj ewentualne schorzenia kręgosłupa, lecz pod uwagę powinniśmy również wziąć wagę ciała. Naprawdę twarde materace są zarezerwowane dla użytkowników powyżej 100 kg, które wymagają stabilnego wsparcia, aby ich sylwetka nie zapadała się w wypełnienie. Osoby o mniejszej wadze powinny wybierać modele średnio twarde niepowodujące nadmiernego nacisku na kręgosłup i inne obszary ciała. Zbyt twardy materac nie pozwala zachować naturalnej krzywizny pleców, co nierzadko skutkuje porannym bólem i dyskomfortem podczas snu. Przed zakupem warto przetestować dany produkt i ocenić oferowany przez niego komfort. Podczas testu należy zmieniać pozycje i sprawdzać, jak materac zachowuje się w przypadku leżenia na boku, plecach czy na brzuchu.

Kierowanie się ceną, a nie faktyczną jakością

Można powiedzieć, że kierowanie się ceną to naturalny instynkt, niezależnie od charakteru zakupów. Nieistotne jest to, czy robimy codzienne zakupy spożywcze, czy decydujemy się na nabycie nowego sprzętu AGD - cena zawsze będzie odgrywała znaczącą rolę, a jej wysokość wpłynie na nasz ostateczny wybór. Przy wyborze materaca również rozważamy jego “opłacalność”. Zauważmy jednak, że wybierając najtańszą opcję, często pomijamy kluczowe aspekty, które wpływają na komfort i trwałość podłoża do snu. Niestety wielu konsumentów uważa, iż drogi materac to zbędny wydatek, a tańszy jest w stanie spełnić te same funkcje. Nie jesteśmy świadomi, że niska cena produktu jest uwarunkowana wykorzystaniem gorszej jakości materiałów, które szybko tracą swoje właściwości, a nawet już na początku nie zapewniają tak satysfakcjonującej wygody jak komponenty zastosowane w droższych materacach. W rezultacie tani materac to jedynie początkowa oszczędność - w późniejszym czasie może skutkować większymi wydatkami na leczenie nabytych problemów zdrowotnych oraz koniecznością zakupu nowego produktu o faktycznie dobrej jakości. Modele o niskiej cenie szybciej się zużywają, ulegają odkształceniom i tracą swoje właściwości podtrzymujące ciało użytkownika. Oprócz tego mogą być mało przewiewne i nie umożliwiać swobodnej cyrkulacji powietrza istotnej dla zachowania higieny snu.

Testowanie materaca ręką

Aby ocenić, czy materac jest dla nas wygodny i spełnia nasze oczekiwania, należy na tym materacu dłuższą chwilę poleżeć. Musimy jednak przyznać, że odwiedzając salony stacjonarne, testujemy produkt jedynie ręką i rzadko kiedy wyrażamy chęć przetestowania materaca “na leżąco”. Dlaczego posiadamy opory i boimy się poprosić obsługę o taką możliwość? Nie wszyscy jesteśmy w stanie odprężyć się w salonie i sprawdzić, czy dany materac zapewnia nam zadowalający komfort, zwłaszcza jeśli towarzyszy nam natarczywy sprzedawca, a wokół są obecni inni klienci. Bądźmy natomiast świadomi, że testowanie podłoża do snu ręką nic nie wnosi do naszego zakupu i nie daje nam realnego obrazu oferowanej przez niego twardości. Nasze ciało w różnych obszarach posiada inny ciężar i inne kształty, które muszą być odpowiednio podparte, aby zapewnić sobie zdrowy i wygodny wypoczynek. Nacisk ręki nie oddaje prawdziwego odczucia, jakiego doświadczamy podczas snu. Nie jesteśmy zatem w stanie ocenić, jak materac będzie podtrzymywał m.in. nasze biodra, ramiona czy kręgosłup. Test z wykorzystaniem dłoni powie nam tyle, że materac sprężynowy i piankowy się od siebie nie różnią. Wszyscy doskonale wiemy, iż tak nie jest i oba te modele posiadają zupełnie inne właściwości.

Ignorowanie materiałów wykorzystanych w materacu

Czego jeszcze należy unikać przy wyborze materaca? Zdecydowanie ignorowania materiałów wykorzystanych w produktach, które rozważamy nabyć. Komponenty stosowane do produkcji materacy odpowiadają za ich wszystkie właściwości podtrzymujące i higieniczne. Wybór modelu o odpowiednim wypełnieniu przekłada się na osiągnięcie danego poziomu twardości i czystego środowiska snu. Na baczności w szczególności powinny mieć się osoby, które posiadają uczulenie na lateks czy pierze - są to materiały często wykorzystywane w budowie materaca. Ignorowanie tej kwestii może więc prowadzić do pogłębienia reakcji alergicznych i problemów zdrowotnych, a tym samym zmniejszenia komfortu snu. Z kolei osoby zmagające się z nadmierną potliwością powinny unikać modeli wykonanych z materiałów syntetycznych, które nie przepuszczają powietrza i nie zapewniają chłodnej powierzchni wypoczynku. Takich przykładów jest wiele, a to oznacza, że komponenty wykorzystane w akcesoriach sypialnianych są kluczowe dla uzyskania jakościowego snu i satysfakcji z zakupu.

Inwestycja w odpowiedni materac to decyzja, która nie powinna być podejmowana z dnia na dzień, sugerując się opiniami osób trzecich i błędnymi przekonaniami społeczeństwa odnośnie twardości materaca. Podczas poszukiwań idealnego podłoża do snu nie należy również sugerować się jedynie ceną - należy spojrzeć wieloaspektowo i wziąć pod uwagę zastosowane w produkcie materiały. Unikaj powyżej opisanych pułapek przy wyborze materaca, a możesz być pewien, że Twój zakup będzie strzałem w dziesiątkę!


Warto przeczytać:

Zobacz też

Fakty i mity o materacach z pamięcią kształtu

Fakty i mity o materacach z pamięcią kształtu

Materace z pamięcią kształtu wyróżniają się wieloma pozytywnymi właściwościami i mogą sprawiać, że sen stanie się głębszy. Należy jednak uważać na powszechnie powielane fakty i mity - czy wszystko, co słyszymy o tych produktach, jest prawdą?

Ciąża w świecie snów: Co mówi nam sen o ciąży?

Ciąża w świecie snów: Co mówi nam sen o ciąży?

Interpretacja snu o ciąży jest skomplikowana i zależy od wielu czynników, takich jak kontekst snu, emocje towarzyszące marzeniu, a także osobiste doświadczenia i przekonania śniącego. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury!

Najnowsze odkrycia w dziedzinie snu — poznaj je!

Najnowsze odkrycia w dziedzinie snu — poznaj je!

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania umysłu i ciała, a jego znaczenie podkreślają liczne badania, na których opierają się innowacje producentów materacy. Poniżej znajdziesz ciekawe fakty i odkrycia dotyczące poprawy jakości snu.