Czy drzemki są zdrowe?

Wielu z nas po długiej i ciężkiej pracy lubi w ciągu dnia uciąć sobie drzemkę. Czasem jest ona nieuchronna, ponieważ zmęczenie nie pozwala nam wykonywać żadnych sensownych działań, zwłaszcza jeśli poprzedniej nocy nasz wypoczynek był naprawdę krótki. Jednym nawet 15-minutowa drzemka jest w stanie dostarczyć sporo energii, zaś inni potrzebują 2 godzin snu, aby wrócić na właściwe tory i do realizacji codziennych zadań. Pojawia się jedn pytanie: czy drzemki są zdrowe? Choć może się nam wydawać, że krótki odpoczynek w ciągu dnia pozytywnie wpływa na nasze zdolności poznawcze, to w rzeczywistości drzemki nie zawsze są tak korzystne dla organizmu. Posiadają swoje wady i zalety, których zdecydowanie warto być świadomym.

Najważniejsze korzyści z płynące z drzemek

Popołudniowa drzemka niesie ze sobą pewne korzyści i dlatego sprawia, że nawet pół godziny wypoczynku potrafi znacząco poprawić nasze samopoczucie. Przede wszystkim stanowi zastrzyk energii, szczególnie doceniany przez osoby, które wstają bardzo wcześnie rano, a jednocześnie nie potrafią wieczorem szybko zasnąć. Zazwyczaj około godziny 14-15 doświadczają one nieprzyjemnego spadku zasobów energetycznych, dlatego też tuż po powrocie do domu pozwalają sobie na krótki odpoczynek.

Drzemka przyczynia się do wzrostu adrenaliny i noradrenaliny oraz łagodzi codzienny stres. Poprawia również nasze zdolności intelektualne i wspiera koncentrację. Krótki wypoczynek, trwający od 10 do 30 minut, umożliwia szybką regenerację mózgu, co skutkuje lepszą wydajnością intelektualną oraz większą zdolnością do rozwiązywania problemów. Oprócz tego posiada pozytywny wpływ na serce, uspokaja tętno i doskonale wycisza organizm po intensywnym dniu w pracy. Tego typu regularna regeneracja świetnie wpływa na odporność organizmu - im bardziej jesteśmy wypoczęci, tym czujemy się zdrowsi. Nie wiele osób też wie, że drzemki wspierają kondycję oraz zwiększają sprawność fizyczną. Trudno jednak ukryć, iż w dużej mierze drzemka jest jedynie chwilową przyjemnością, a jej efekty również nie są długoterminowe. Oczywiście pozwala na pewien czas odzyskać siły, lecz nie zrekompensuje braku nocnego snu.

Czy drzemki są dobre dla zdrowia?

Kwestia zdrowia a drzemek jest bardzo złożona. Z jednej strony niosą one ze sobą wiele korzyści dla ludzkiego samopoczucia, a z drugiej okazuje się, że osoby, które regularnie drzemią w ciągu dnia, są bardziej narażone na rozwój pewnych chorób. Najnowsze badania wykazują, iż drzemki przyczyniają się do nasilenia nadciśnienia tętniczego i wystąpienia udaru mózgu. Osoby, które odczuwają potrzebę spania w ciągu dnia, mimo że w nocy przespały odpowiednią ilość godzin, mogą cierpieć z powodu przewlekłych problemów zdrowotnych i często nie są tego świadome.

Oczywiście drzemka sama w sobie nie jest szkodliwa, ale regularny popołudniowy wypoczynek może stanowić już większe zagrożenie. Po pierwsze zakłóca on rytm dobowy, prowadząc do problemów z zasypianiem w porze wieczorowej i to właśnie w tym punkcie powstaje tzw. błędne koło. Jeśli raz pozwolimy sobie na drzemkę w ciągu dnia, zwłaszcza dłuższą, trwająca ponad godzinę, z dużym prawdopodobieństwem nie będziemy mogli zapewnić sobie odpowiedniej ilości snu w nocy. Tym samym drzemki staną się nieodłącznym elementem codzienności, aby uzupełnić zasoby energetyczne. Kolejnym problemem jest inercja snu, która odnosi się do stanu przejściowego między snem a budzeniem. W praktyce oznacza to, że często po drzemce odczuwamy dezorientację i większe zmęczenie niż przed położeniem się do snu. Trudno powrócić nam do pełnej sprawności umysłowej, a ten stan może się utrzymywać nawet do kilkudziesięciu minut, w rzeczywistości obniżając naszą produktywność. Efekt jest odwrotny do zamierzonego, co znacznie pogarsza nasz nastrój. Drzemki nie są na tyle wystarczające, aby zrekompensować niedobory wypoczynku. Naukowcy zwracają uwagę, że spanie w dzień negatywnie wpływa na jakość snu nocnego, a w konsekwencji również na ogólne zdrowie. Nic więc dziwnego, iż regularne drzemki mogą zwiększać ryzyko chorób przewlekłych.

Czy drzemki są zdrowe?

Jak długa powinna być drzemka, aby dawała pozytywny efekt?

Jeśli już odczuwamy potrzebę położenia się do łóżka w ciągu dnia i nie potrafimy walczyć ze swoim zmęczeniem, możemy zdecydować się na drzemkę, o ile będzie ona odpowiednio długa. Wartościowa drzemka, która faktycznie skutkuje poprawą samopoczucia i funkcji poznawczych, nie powinna trwać mniej niż 10 minut, ale nie może też być dłuższa niż pół godziny. Szacuje się, że najlepszy czas to 20 minut i to on zapewnia szeroki zakres korzyści. Taka długość drzemki redukuje stres i zwiększa efektywność mentalną bez ryzyka wejścia w głębokie fazy snu, które mogą prowadzić do ponownego uczucia senności po przebudzeniu. Z kolei wypoczynek trwający nawet do godziny i więcej może zaburzać rytm dobowy i skutkować problemami z zasypianiem w nocy. Krótka, popołudniowa drzemka powinna “zasilić” nasz organizm do samego wieczora, nie wpływając na funkcjonowanie zegara biologicznego.

Kiedy najlepiej udać się na drzemkę i jak zapewnić sobie odpowiednie warunki?

Aby drzemka przyniosła maksymalne korzyści, warto także udać się na nią o odpowiedniej porze. Pytanie brzmi: skąd wiedzieć, że faktycznie potrzebujemy drzemki? Przede wszystkim należy słuchać swojego organizmu. Duże rozkojarzenie, dezorientacja, brak energii oraz mimowolnie zamykające się oczy to wyraźne sygnały wskazujące na to, że pora się na chwilę zdrzemnąć. Najlepszym momentem na krótki odpoczynek jest wczesne popołudnie, zazwyczaj między 13 a 15 godziną. Starajmy się unikać drzemek późnym popołudniem, gdyż nawet 15-minutowy sen może nie pozwolić nam zasnąć wieczorem, gdy przyjdzie pora położenia się do łóżka.

Drzemka powinna być również przeprowadzona w odpowiednich warunkach, które przyniosą faktyczny zastrzyk energii i poprawią nasz nastrój. Aby sen był zdrowy i efektywny, przede wszystkim nie zapominajmy o wygodnym podłożu. Dobrze dobrany materac stanowi klucz do skutecznej regeneracji, nawet tej kilkunastominutowej. Modele piankowe i sprężynowe to najpopularniejsze rozwiązania, które doskonale wspierają ciało. Warto zdecydować się na produkty od Fit.4.Sleep, które cechują się wysoką jakością wykonania. Poza tym nie bez znaczenia pozostaje eliminacja hałasu oraz zaciemnienie pomieszczenia sypialnianego. Drzemka powinna się odbywać w cichym i ciemnym miejscu. Na dzienny wypoczynek doskonale sprawdzają się opaski na oczy, zwłaszcza jeśli nie posiadamy w swoim mieszkaniu zewnętrznych rolet okiennych. Temperatura otoczenia jest równie istotna - jej optymalna wysokość pozwala się lepiej zrelaksować, a tym samym sprzyja zasypianiu. Są to elementy, których powinniśmy także przestrzegać podczas nocnego wypoczynku. Podsumowując, aby drzemka była wartościowa, warto ją zaplanować na wczesne popołudnie i zadbać o jej spokojne warunki. Nie odkładajmy drzemki w czasie, jeśli wyraźnie odczuwamy zmęczenie i nie potrafimy się skupić na wykonywanych zadaniach.

Czy warto robić drzemki? I tak i nie. Odpowiedź zależy od tego, jak często pozwalamy sobie na drzemki i jak długo one trwają. Jeśli regularnie wybieramy się na popołudniowy wypoczynek, zaburzamy swój rytm dobowy i obniżajmy jakość nocnego snu. Wpływ drzemek na zdrowie wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Warto więc ich unikać i zamiast tego stawiać na prawdziwie regenerujący wypoczynek w nocy. Wiedzmy, że zbyt długie i nieodpowiednio zaplanowane drzemki wyrządzają więcej szkody niż pożytku.


Warto przeczytać:

Zobacz też

Senniki: Twoje Tajemnicze Narzędzie do Odkrywania Świata Snów

Senniki: Twoje Tajemnicze Narzędzie do Odkrywania Świata Snów

Sennik to narzędzie, które pomaga zgłębić znaczenie swoich snów, dostarczając wglądów, które mogą pomóc w zrozumieniu siebie i otaczającego Cię świata. Dowiedz się więcej!

Sennik Zdrada: Rozszyfruj Tajemnicę Snów o Zdradzie

Sennik Zdrada: Rozszyfruj Tajemnicę Snów o Zdradzie

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co oznacza sen o zdradzie? Nie jesteś sam! To jeden z najczęściej występujących snów, który może odnosić się do innej osoby lub do Twojego własnego ja, symbolizując rozczarowanie sobą.

Materace z pamięcią kształtu – jak działają?

Materace z pamięcią kształtu – jak działają?

Materace z pianką memory nie mają sobie równych, jeśli chodzi o komfort wypoczynku, ale wielu z nas zastanawia się, w jaki sposób one działają. W tym artykule poznasz właściwości materacy z pamięcią kształtu.