Jak spać lepiej zimą? Najlepsze praktyki na chłodniejsze noce

Jak lepiej spać zimą, gdy chłodne noce stają się codziennością? Podczas zimowych dni często doświadczamy trudności z zasypianiem lub czujemy się niewyspani, mimo odpowiedniej liczby godzin spędzonych w łóżku. Wpływ na to mają m.in. niższa temperatura, oraz inny rytm dnia i nocy. Poniżej podpowiadamy, jakie nawyki możesz wprowadzić do swojej rutyny, aby cieszyć się w pełni regenerującym odpoczynkiem mimo przenikliwego zimna za oknem.

Wpływ zimy na sen i organizm

Aby dowiedzieć się, jak lepiej spać zimą, warto w pierwszej kolejności określić, jak krótkie dni i mroźna pogoda wpływają na ludzki organizm. Większość problemów ze słabym samopoczuciem wiąże się z brakiem wystarczającej ilości światła słonecznego. Kiedy szybko zapada zmrok, w ciele wydzielają się duże ilości melatoniny, która jest odpowiedzialna za odczuwanie senności. Właśnie dlatego jesienią i zimą wiele osób zmaga się z nieustannym brakiem energii do działania.

Problemem jest też niedobór witaminy D, który wiąże się m.in. z odczuwaniem przewlekłego zmęczenia. Eksperci wskazują, że każda osoba dorosła powinna ją suplementować w okresie od września do maja1. Brak wystarczającego nasłonecznienia w tym okresie na naszej szerokości geograficznej uniemożliwia bowiem naturalne utrzymanie prawidłowego poziomu tej witaminy. Choć pewną jej ilość można dostarczyć wraz z pożywieniem, szacuje się, że aż 70% pochodzi z syntezy skórnej2.

Na komfort snu w chłodne noce oraz samopoczucie w ciągu dnia wpływa też po prostu odczuwane zimno. Narażenie na częste zmiany temperatury sprawia, że organizm musi radzić sobie z dodatkowym obciążeniem. Dlatego dla niektórych osób w sezonie zimowym dobrą praktyką są krótkie, 15-minutowe drzemki popołudniowe. Nie powinny jednak przekraczać 30 minut – wówczas pogarszają bowiem jakość snu w ciągu nocy, a w skrajnych przypadkach mogą nawet stać się przyczyną bezsenności3. Warto też pamiętać, że sam chłód nie utrudnia zasypiania – organizm naturalnie obniża bowiem temperaturę ciała podczas zasypiania. Większym problemem jest suche powietrze, które zazwyczaj jest wynikiem sezonu grzewczego. Powoduje ono przesuszenie śluzówek, utrudnia oddychanie i prowokuje częste budzenie się.

Jak widać zimą organizm musi zmagać się z wieloma dodatkowymi czynnikami obciążającymi. Nic więc dziwnego w tym, że jakość snu spada, a samopoczucie jest nieco gorsze, niż przez pozostałą część roku. Na szczęście wprowadzenie kilku zmian do codziennej rutyny może znacznie poprawić jakość codziennego funkcjonowania i pozytywnie wpłynąć na ogólną kondycję.

Sposoby na lepszy sen zimą – nowe wyposażenie sypialni

Wśród sposobów na lepszy sen zimą warto wskazać przede wszystkim odświeżenie sypialni. Nowe wyposażenie może sprawić, że wypoczynek stanie się dużo bardziej efektywny, a zmęczenie w ciągu dnia widocznie się zmniejszy. W jakie produkty warto w szczególności zainwestować?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zadbać o sen w zimowe noce, musisz poznać też zasady dotyczące temperatury i wilgotności. Najlepiej, gdy w pomieszczeniu jest ok. 16-19 stopni Celsjusza. Przed położeniem się do łóżka warto przewietrzyć sypialnię, aby zapewnić sobie optymalny poziom tlenu. W okresie zimowym z pewnością przyda się też oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżacza. Jego regularne stosowanie jest niezwykle ważne dla układu oddechowego.

Jak lepiej spać zimą? Wieczorna rutyna

Aby zapewnić sobie komfort snu w chłodne noce, warto popracować nad wieczorną rutyną. Przede wszystkim należy kłaść się każdego dnia o tej samej porze. Jest to kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania zegara biologicznego. Nie należy lekceważyć tej kwestii ze względu na to, że rytm dobowy sam w sobie jest już nieco zaburzony w związku z niedoborem naturalnego światła. Dzięki systematyczności i powtarzalności możliwe jest uregulowanie wydzielania melatoniny i uniknięcie zbyt wczesnego odczuwania nadmiernej senności.

Sposoby na lepszy sen zimą to także wyciszające rytuały. Różnorodne techniki relaksacyjne wspierają ciało i umysł w przygotowaniach do snu. Dzięki ich regularnemu stosowaniu można nauczyć organizm szybciej przechodzić w stan wyciszenia, a także obniżyć poziom kortyzolu i wesprzeć równowagę emocjonalną. Doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju ćwiczenia oddechowe, medytacja, mindfulness, a także progresywna relaksacja mięśni. Wybierz opcję, która odpowiada Twoim preferencjom i wprowadź ją na stałe do swojej codziennej rutyny. Po pewnym okresie czasu z pewnością odczujesz z tego tytułu wiele pozytywnych zmian w samopoczuciu.

Ważne jest też to, aby ograniczyć wieczorem korzystanie z urządzeń elektronicznych. Ich ekrany emitują światło niebieskie, które zaburza proces wydzielania melatoniny4. Utrudnia to zasypianie i sprawia, że umysł wciąż pozostaje w trybie czuwania. Przeglądanie mediów społecznościowych, granie w gry czy oglądanie seriali warto zamienić na przeczytanie rozdziału ulubionej książki. Jest to zdecydowanie zdrowsza opcja – zarówno dla ciała, jak i dla umysłu.

Najlepsze praktyki na zimowy sen

Jak zadbać o sen w zimowe noce? Nie można pominąć kwestii związanych ze zdrowym stylem życia.

  1. Aktywność fizyczna w ciągu dnia – niskie temperatury i krótkie dni nie sprzyjają aktywności fizycznej. Jednak regularny ruch widocznie wpływa na równowagę hormonalną i nastrój, a to z kolei przekłada się na jakość wypoczynku. Osoby, które uprawiają sport szybciej zasypiają, rzadziej budzą się w nocy i wstają z większą ilością energii5. Należy jednak mieć na uwadze to, że intensywne ćwiczenia w godzinach wieczornych mogą zadziałać wręcz przeciwnie. Z tego względu trening należy odbyć nie później niż 3 godziny przed położeniem się do łóżka.
  2. Zdrowa dieta – komfort snu w chłodne noce w dużym stopniu zależy od tego, co jemy. Warto pamiętać o uwzględnieniu w jadłospisie produktów bogatych w tryptofan, który jest aminokwasem niezbędnym do produkcji serotoniny, a pośrednio również melatoniny. Potrzebne są też tłuszcze omega-3, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Zimowa dieta musi zawierać pokarmy bogate w magnez i potas – wspierają one relaksację mięśni i funkcjonowanie układu nerwowego. Z kolei unikać należy kofeiny w nadmiernych ilościach (w szczególności w drugiej połowie dnia), alkoholu, cukrów prostych i ciężkostrawnych posiłków.
  3. Suplementacja – czasem konieczne jest wdrożenie zimowym suplementacji, która wspiera jakość snu. Niektóre osoby decydują się na przyjmowanie melatoniny – pomaga ona skrócić czas potrzebny do zaśnięcia. Może być przydatna w okresie pracy nad uregulowaniem rytmu dobowego. Czasem korzystne jest też włącznie magnezu. Jednak warto pamiętać o tym, aby wprowadzanie wszelkich suplementów konsultować z lekarzem i nie robić tego na własną rękę.

Znasz już najlepsze praktyki na zimowy sen. Wybierz kilka z nich i spróbuj wprowadzić je do swojej codziennej rutyny. Co zyskasz dzięki nim? Komfortowy sen zimą może wzmocnić Twoją oporność na infekcję, poprawić zdrowie psychiczne, a także pozytywnie wpłynąć na metabolizm. Niech sen będzie Twoim priorytetem, a zyskasz nie tylko dodatkową energię, ale też wymierne korzyści na płaszczyźnie fizycznej, psychicznej oraz emocjonalnej.

  1. P. Ignaczak, Witamina D, Lekarz POZ 6/2017, https://www.termedia.pl/Witamina-D,98,31411,1,0.html, [dostęp 15.11.2024]
  2. J. Kuciński, et al., Aktualne zalecenia w Polsce dotyczące suplementacji witaminy D, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2023, Tom 29, Nr 4, 277-282, https://www.monz.pl/pdf-176079-98027?filename=Current%20recommendations.pdf, [dostęp 15.11.2024]
  3. O. Krajewska, et al., Wpływ długości i jakości snu na parametry antropometryczne, metaboliczne i ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego, Wybrane Problemy Kliniczne, http://www.fzm.viamedica.pl/, https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/download/54254/41129, [dostęp 15.11.2024]
  4. M. E. Żołnierek, et al., Zaburzenia snu u młodych osób spowodowane korzystaniem z urządzeń emitujących światło niebieskie – praca poglądowa, Medycyna Środowiskowa 2023, Tom 26, Nr 3–4, 53-59, https://www.environmed.pl/pdf-172890-94624?filename=Sleep%20disorders%20among.pdf, [dostęp 15.11.2024]
  5. A. Frydrych-Szymonik, et al., Znaczenie snu i sposoby poprawy jego jakości u sportowców, https://www.researchgate.net/publication/309191064_Znaczenie_snu_i_sposoby_poprawy_jego_jakosci_u_sportowcow_Impact_of_sleep_and_methods_to_improve_its_quality_in_the_context_of_sporting_activities, [dostęp 15.11.2024]


Warto przeczytać:

Zobacz też

Sennik: Problemy zdrowotne paznokci – co oznaczają sny o paznokciach?

Sennik: Problemy zdrowotne paznokci – co oznaczają sny o paznokciach?

Sny o paznokciach często odzwierciedlają nasze zdrowie, emocje czy relacje z innymi. Wszystko zależy od kontekstu.

Tajemniczy świat snów: co oznaczają grzyby w Twoich marzeniach sennych?

Tajemniczy świat snów: co oznaczają grzyby w Twoich marzeniach sennych?

Co oznacza, gdy śnimy o grzybach? Czy to zapowiedź szczęścia, czy ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem? W tym artykule zbadamy, co sennik grzyby może nam zasugerować o naszych snach.

Sennik Zdrada: Rozszyfruj Tajemnicę Snów o Zdradzie

Sennik Zdrada: Rozszyfruj Tajemnicę Snów o Zdradzie

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co oznacza sen o zdradzie? Nie jesteś sam! To jeden z najczęściej występujących snów, który może odnosić się do innej osoby lub do Twojego własnego ja, symbolizując rozczarowanie sobą.