Kiedy należy wymienić materac - jak rozpoznać jego zużycie?

Kiedy wymienić materac, by zapewnić sobie zdrowy sen i maksymalny komfort? Podłoże do spania, podobnie jak inne elementy wyposażenia sypialni, z czasem traci swoje właściwości, co może wpływać negatywnie na jakość wypoczynku oraz kondycję kręgosłupa. Wiedza o tym, jak rozpoznać zużycie materaca, pozwala zapobiec problemom zdrowotnym i zapewnia lepszy odpoczynek. Poniżej przedstawiamy najważniejsze sygnały wskazujące na zużycie materaca, a także zalecenia dotyczące częstotliwości wymiany.

Dlaczego warto regularnie wymieniać materac?

Kiedy wymienić materac na nowy? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest skomplikowana. Należy zrobić to po zaobserwowaniu jakichkolwiek symptomów świadczących o tym, że podłoże nie spełnia już należycie swoich funkcji. Zwlekanie z inwestycją w nowy materac może mieć bowiem poważne konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia. Nieodpowiednia powierzchnia prowadzi do nieprawidłowego ułożenia ciała, a to na dłuższą metę skutkuje bólem kręgosłupa, bioder czy barków. Nadmierny ucisk może utrudniać krążenie krwi, a brak podparcia w newralgicznych punktach prowokuje powstawanie nadmiernych napięć mięśniowych.

Zużyty materac może też wywołać przykre objawy związane z nasileniem się alergii. Bakterie i roztocza zgromadzone wewnątrz wypełnienia w ciągu kilku lat użytkowania wpływają negatywnie przede wszystkim na układ oddechowy, ale też na cerę. Osoby cierpiące na alergie skórne mogą doświadczać przykrych wysypek i swędzenia. Z kolei astmatycy mogą zmagać się w nocy z katarem, kaszlem lub po prostu doświadczać uciążliwych duszności, uniemożliwiających efektywne wysypianie się.

Jeśli nie wiesz, jak rozpoznać zużycie materaca i śpisz na starym modelu, który nie jest w stanie sprostać Twoim potrzebom, możesz też odczuwać pogorszenie jakości funkcjonowania w sferze psychicznej. Brak efektywnego wysypiania się sprzyja występowaniu problemów z koncentracją i pamięcią1, a także utrudnia radzenie sobie ze stresem. Regeneracja jest niezbędna również dla prawidłowego funkcjonowania na płaszczyźnie emocjonalnej. Osoby przewlekle zmęczone są drażliwe i często mają trudności w życiu zawodowym i osobistym.

Dzięki regularnej wymianie materaca możesz uniknąć wspomnianych powyżej problemów. Dobrze dopasowane podłoże do spania ma zapewniać Ci komfort i podparcie, a także higieniczne warunki snu. Pamiętaj, że sen to podstawowa potrzeba Twojego organizmu! Zainwestuj w nowy materac wtedy, kiedy jest to potrzebne, a z pewnością bardzo szybko odczujesz na własnej skórze wymierne korzyści.

Zużyty materac – sygnały

Po czym poznać zużyty materac? Sygnały nie zawsze są oczywiste na pierwszy rzut oka, choć z reguły można je łatwo zauważyć. Przedstawiamy 10 symptomów, które mogą świadczyć o tym, że najwyższy czas na to, aby wybrać się na zakupy.

Co wpływa na zużycie materaca?

Odpowiedź na pytanie, jak często zmieniać materac, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim warto wspomnieć tu o rodzaju konstrukcji. Starego typu materace ze sprężynami bonellowymi musiały być wymieniane nawet co 5 lat (choć oczywiście nie jest to reguła). Z kolei nowoczesne modele piankowe, lateksowe czy sprężynowe, posiadają nawet 10-letnie gwarancje!

Wpływ na żywotność materaca ma też intensywność użytkowania oraz dopasowanie do potrzeb konkretnego użytkownika. Choć statystycznie bardziej preferowane są miękkie materace3, osoby o wysokiej masie ciała powinny wybierać dość twarde modele, które są wytrzymałe, elastyczne i odporne na odkształcenia. Dobrze sprawdzają się np. materace hybrydowe i te z warstwami lateksu. Zbyt delikatne, miękkie materace po pewnym czasie po prostu przestaną zapewniać plecom należyte podparcie. Właśnie dlatego tak ważne jest rozsądne robienie zakupów i kierowanie się swoimi indywidualnymi potrzebami oraz preferencjami.

Duże znaczenie ma też higiena. Oprócz zużycia mechanicznego, w materacach każdego dnia zbierają się zanieczyszczenia, m.in. pot, naskórek, roztocza kurzu, a czasem nawet grzyby. Choć w pewnym stopniu można temu zapobiegać poprzez stosowanie się do zasad higieny sypialnianej, po pewnym czasie zabrudzenia i tak zaczną dawać o sobie znać.

Pamiętaj też, że na zużycie materaca wpływa jego jakość. Wybór produktu z oferty renomowanej marki wiąże się z licznymi korzyściami. Nowoczesne technologie dopasowują się do kształtu ciała, redukując nacisk na stawy i zapewniając zdrową pozycję podczas snu. Choć początkowy koszt zakupu może wydawać się wysoki, długa żywotność sprawia, że jest to opłacalna inwestycja. Tanie materace często wymagają wymiany już po kilku latach, podczas gdy modele klasy premium, przy odpowiedniej pielęgnacji, mogą spełniać swoje funkcje należycie ponad 10 lat! Przy okazji wybierając materac wysokiej jakości można zadbać o środowisko naturalne. Porządne produkty są często wykonywane z ekologicznych materiałów, takich jak naturalny lateks, certyfikowane pianki czy organiczne tkaniny. Rzadsza wymiana materaca oznacza również mniejsze zużycie surowców i energii potrzebnych do produkcji nowych modeli.

Jak dbać o materac, aby przedłużyć jego żywotność?

Dbając o materac, można znacznie przedłużyć jego żywotność i zachować wysoki komfort snu przez wiele lat. Jakich zasad warto przestrzegać?

Wiesz już, jak rozpoznać zużycie materaca. Regularnie kontroluj stan swojego podłoża do spania i przestrzegaj zasad higieny sypialnianej. Pamiętaj, że sen jest fundamentem zdrowia i dobrego samopoczucia, a materac odgrywa w tym procesie kluczową rolę. Zadbaj o swoje miejsce do spania – Twój organizm z pewnością Ci za to podziękuje.


  1. A. Janocha, et al., Wpływ deprywacji snu na procesy poznawcze studentów medycyny w czasie sesji egzaminacyjnej, Medycyna Pracy 2023, 74 (1), str. 27-40, https://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.ojs-doi-10_13075_mp_5893_01305/c/articles-2192857.pdf.pdf, [dostęp 15.11.2024]
  2. B. Horak, Alergia na roztocze kurzu domowego, Wiadomości parazytologiczne, T. 41, 1995, str. 355-368, https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-article-f9c048ee-cecf-445e-a747-0c301b196a16/c/Wiadomosci_Parazytologiczne_r.1995_t.41_nr.3_s.355-368.PDF, [dostęp 15.11.2024]
  3. A. Kawalec, K. Pawlas, Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowanie higieny snu, https://www.researchgate.net/publication/236118052_Czynniki_srodowiskowe_wplywajace_na_sen_oraz_zachowywanie_higieny_snu_Environmental_factors_affecting_sleep_and_respecting_sleep_hygiene, [dostęp 15.11.2024]


Warto przeczytać:

Zobacz też

Pieniądze w świecie snów: Jak zinterpretować sny o gotówce?

Pieniądze w świecie snów: Jak zinterpretować sny o gotówce?

Sny o pieniądzach są jak zagadka, pełna różnorodnych interpretacji, które nie zawsze są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Przeczytaj artykuł i poznaj znaczenie snów o pieniądzach!

Zagłębiamy się w Tajniki Sennika: Co Kryje za Sobą Ucieczka We Śnie?

Zagłębiamy się w Tajniki Sennika: Co Kryje za Sobą Ucieczka We Śnie?

Ucieczka we śnie to zjawisko, które potrafi wywołać całą gamę emocji i rodzić mnóstwo pytań. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co tak naprawdę oznacza ten niepokojący sen?

5 najczęstszych błędów przy wyborze materaca

5 najczęstszych błędów przy wyborze materaca

Pamiętajmy, że zakup podłoża do snu to inwestycja we własne zdrowie na wiele lat, dlatego też warto mieć świadomość najczęściej popełnianych błędów przy wyborze materaca. Oto lista rzeczy, których powinniśmy unikać.